Göz Çevresi Kırışıklıklarından Nasıl Kurtulunur?

Göz çevresi kırışıklıkları, hepimizin ortak sorunlarından biridir. Göz çevresinin kırışması, aynı zamanda yaşlanma etkilerinin tüm yüzümüze yayılması anlamına da gelir. Bu nedenle göz çevresinde ilk kırışıkların başladığı andan itibaren kontrolü ele almak çok önemlidir.

Bunun için göz altı ve çevresinde oluşan kırışıklıkların neden ortaya çıktığını, alabileceğiniz önlemlerin neler olduğunu ve hangi yöntemlerle bu kırışıklıklardan kurtulabileceğinizi öğrenmeniz gerekir. Peki göz çevresi neden kırışır ve bu kırışıklıklardan nasıl kurtulunabilir?

 

Göz Çevresi Neden Kırışır?

Göz çevresindeki cilt, yüzün geri kalan kısmına göre 4-5 kat daha incedir. Kirpiklerin çarpması ve gülümsemeler gibi yüz hatlarınızın farklı hareketleri nedeniyle cildiniz çok daha fazla hareket eder. Şüphesiz ki görünüş, kişinin yaşı ve yaşam tarzı hakkında çok fazla şey anlatır. Fakat bu bölgedeki kasların gün içinde arka arkaya ve tekrarlanan kasılmaları ve gevşemeleri, kaz ayaklarının oluşumunda etkili olan tek şey değildir.

Cilt yaşlanması da göz çevresi kırışıklıkları oluşumunda en etkili unsurlardan biridir. Yaşın ilerlemesi ile  birlikte cilt elastikiyetini kaybetmeye başlar. Bu da cildin yapısında değişiklikler olmasına ve yüzey tabakasının kırışmasına yol açar. Yıllar geçtikçe yaşlanmanın ve olumsuz dış etkenlerin etkisiyle cilt mimarisinin kalitesi ciddi oranda bozulur. Dolayısıyla cilt kendini yenilemekte zorluk çeker ve deformasyona karşı daha az dirençli hale gelir. Bunun sonucunda ciltte izler, ifade çizgileri ve göz çevresi kırışıklıkları oluşmaya başlar.

Göz Çevresi Kırışıklıkları Neden Olur?

Göz altındaki kırışıklıkların oluşumunda aslında belirli bir zaman dilimi yoktur. Kırışıklıklar genç yaşta belirgin hale gelebilir ve yüz hatları kendi yaşınızdan daha büyük görünmenize neden olabilir. Bunların hepsi genetik ve çevresel faktörlere bağlıdır. Göz çevrenize iyi baktığınız sürece göz altı ve çevresindeki kırışıklıklar sizi olduğunuzdan daha büyük gösteremez.

Göz altı kırışıklığı temelde iki nedenden dolayı meydana gelir. Bunlar; yaşlanma faktörü ve mimik kullanımıdır. 30’lu yaşların başlarından itibaren göz çevresi dokusundaki elastikiyet ve kolajen oranı azalmaya başlar. Vücutta kolajen ve Hyaluronik asit miktarının azalması, aslında göz altı kırışıklığı oluşumu için yeterli sebeplerdir. Kasları ve cilt yapısını besleyen bu içeriklerin miktarı azaldığında, göz çevresi kurumaya başlar ve buradaki ilk kırışıklıklar ortaya çıkar.

Göz Çevresi Kırışıklığına Ne İyi Gelir?

Göz çevresi ve göz altı kırışıklığı oluşumunda ilk olarak ince çizgiler, daha sonra da kırışıklıklar belirgin hale gelmeye başlar. Bunları doldurmak için çok hassas ve özenli davranmak gerekir. Retinol, C ve E vitamini ile aynı zamanda hyaluronik asit veya göz çevresine uygun krem, daha iyi verimlilik için düzenli olarak kullanılmalıdır. Yaz aylarında güneşin yol açtığı hücresel yaşlanmanın etkilerini sınırlamak için UV indeksi yüksek güneş bakımı uygulaması da ihmal edilmemelidir.

Göz çevresi kırışıklıkları giderilmesi sürecinde göz çevresi tedavilerinin hassas bir şekilde uygulanması çok önemlidir. Yeşilmarka doğal nemlendirici krem kategorisinde yer alan Doğal Göz Altı ve Çevresi Kremi parmak uçları ile narince kirpiklerin altına ve göz küresinin başladığı yere kadar bırakılmalıdır. Daha sonra ise mikrosirkülasyonu canlandırmak adına yüzün içinden dışarıya hafifçe masaj yapmalıdır. Bu sayede şişkinliği önlemek ve toksinleri yok etmek mümkün hale gelir. Son olarak bakışı kaldırmak için kaş kemiğinden sonra krem sürülerek, üst göz kapağındaki sorunların da ortadan kaldırılması sağlanabilir.